2013 október


 

 

              

                  Kirándulás Zircre.

                        2013. október 01.

 

       A mai foglalkozásunk napján Zircre kirándultunk, az Arborétumot és az Apátságot látogattuk meg. Az Arborétumi kalauzolást Moór Gyula klubtársunk vállalta, aki nagyon nagy lelkiismeretességgel készült erre a feladatra. Köszönjük Gyulának a sok-sok információt, azt, hogy minket végigkalauzolt e szép napos októberi napon . Amit megtudtunk az Arborétumról: hazánk legmagasabban fekvő élőfa-gyűjteményét a III. Béla magyar király által 1182-ben Zircen alapított ciszterci rend hozta létre, mely angolkert stílusban létesült. 1951 óta természetvédelmi oltalom alatt áll, vagyon- és természetvédelmi kezelőségét a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága végzi.A

 

      Az Arborétum bejáratánál jobbra mindjárt egy tavacska található, melyet a Cuha-patak táplál. Az itt úszkáló vadkacsákon kívül még sokféle madár röptét és hangját figyelhetjük meg. Az ösvényeken sétálva időnként a mókusokon kívül őzek is megjelennek. Az úton továbbhaladva a sétaút mindkét oldalán lágyszárú évelő növényeket láthatunk (cikláment, hunyorfajokat, kakukkfüvet, a királyné gyertyáját, nősziromféléket, pimpófajokat, szellőrózsát, tűzliliomot…). A 400 m-rel a tengerszint felett fekvő területen létesített arborétumban közel hatszáz fa- és cserjefaj szín- és formagazdagságát élvezhettük. Megtalálhatók a bükkösök, jegenyefenyő-félék, nyír, hárs és kőrisgyűjtemény. Említésre méltó a tölgygyűjtemény, melyből tizennégy faj található meg (aranysárga levelű, karcsú, tornyos növésű, ). Az északi, déli részen nagyobb összefüggő területen természetes erdőállományt találunk a Bakonyban őshonos fa- és cserjefajokkal. A középső részen elsősorban a gyűjteményjelleg dominál, ezen területet egzótákkal (idegen földrészről származó fafajokkal) telepítették be. Sétánk során élményt nyújtanak az angolparkokra jellemző, tervszerűen kialakított tisztások, az évelőágyak és a Cuha-patak átjáró fahídjai. Két barokk stílusú kőhíd és látható 1759-ből.  Az itt található növényfajok fele a Bakonyban általánosan elterjedt, a továbbiak a Cuha-völgyéből ismertek. A betelepített hetven tűlevelű faj között vannak Magyarország legidősebb simafenyő egyedei. Különösen szép a patak két oldalán látható, ex-situ védett lágyszárú fajokból álló virágszőnyeg. Sétánk során láthattuk a cserjés hortenziát, az erdélyi származású magyar orgonát, szomorúkőrist. Közben megpihentünk az „erdei ülőgarnitúrán”, közelében ivókút található. A tópart közelében áll egy szomorúfűz csüngő gallyú változata, az örökzöld orbáncfű, az alacsony növésű pettyes, foltos levelű japánsom. Említésre méltó a hársgyűjteményből az aranyos nagylevelű ezüsthárs és a moldke-hárs egy-egy példánya. Az örökzöld bangita Nyugat-Ázsiában őshonos. Megtalálható a vörösfenyő, a jegenyefenyő, mammutfenyő, kolorádófenyő, simafenyő és az egyetlen japán vörösfenyő. A park tavaszi dísze a liliomfa (magnólia). A tiszafa-csoport mellett elhaladva a filagóriához (pihenőházhoz) érkeztünk. Egyedi szépséget mutat az északi bejárattól induló kétszáz éves kislevelű hársfasor, mely zárt lombkoronájával alagútszerű folyosót alkot. 1809-ben ültették, 350 m hosszú, 110 db faegyedből áll.

Csodaszép volt ezen a szép őszi napon a séta az arborétumban.

Kirándulásunk következő állomáshelye a Ciszterci Apátság volt. Itt Nagy Lénárd apát Úr vezette csoportunkat, Ő mutatta be az Apátságot.

A Zirci Ciszterci Apátság a ciszterci rend magyarországi központja. A kolostort III. Béla király alapította 1182-ben, s Szűz Mária tiszteletére szentelték. Az első szerzetesek Franciaországból érkeztek. A kolostor tragédiáját a török fenyegetés jelentette, a hódítóktól rettegő szerzetesek 1538 körül elhagyták a kolostort, amelyet Veszprém török kézre kerülése (1552) után földúltak a törökök. 1629-ben a lilienfeldi kolostor apátja kap megbízást, hogy készítse elő a rend Magyarországra való visszatérését és a törökök kiűzése után több mint egy évszázad eltelte után ismét megtelepedtek az első szerzetesek Zircen (1726).

A 18. században történt meg a zirci apátság újjáépítése, ekkor épült fel az új, hatalmas kéttornyú barokk apátsági templom és a kolostor, mely különleges látványosság. Belső és külső helyreállítása nemrég fejeződött be. A szószék és a szentély faragott stallumainak építése 1732-1752 közé tehető, barokk stílusban. Az épület azonban nem csak barokk, hanem klasszicista épület is egyben. A központi ablak felett címerkép található, melynek központi körében egy korona látható.   Alatta egybeírt M és A betűk, alattuk R, I és A betűk alkotják Szűz Mária nevét. A templombelsőt az eredeti Maulbertsch-oltárkép - Szűz Mária mennybemenetele - és Wagenmeister-freskók díszítik. 1982-ben, alapításának 800 éves évfordulójára a templom basilica minor rangot kapott.

A ciszterciek egyre nagyobb szerepet vállaltak az oktatásban. Eleinte a székesfehérvári és a pécsi gimnázium, majd később a bajai és a budai ciszter gimnáziumok fenntartását vállalták. 1950-ben a zirci kolostort megszüntették, a szerzeteseket elűzték, csak 1990-ben térhettek vissza. Az öt államosított gimnázium közül az óta már négyben ismét ciszterciek tanítanak.

Az Apátsághoz szorosan tartozik a Monostor, mely helyet ad a Reguly Antal Műemlék Könyvtárnak - 60 ezer nagy értékű könyvvel - és a Bakonyi Természettudományi Múzeumnak.          A kolostor legnagyobb látványossága a csodálatos könyvtárterem, legnagyobb kincsei az ősnyomtatvány-, könyv- és folyóirat-ritkaságok. A ciszterci szerzetesek évszázados szorgalommal őrizték, javították és védték ezeket, így napjainkban is kiváló állapotban vannak, de látogató számára nem elérhetőek.

A Múzeumban ez egész Bakonyra jellemző fafajták ismertetését tekinthetjük meg. Állandó kiállításai a "A Bakony természeti képe" és "A Kárpát-medence ásványai". A Zirci Galéria kap még helyet a kiállítások mellett, illetve Zirc nagyjai és Bakonykutatók Panteonja.

Ismereteinket e sok-sok látnivalóval bővítettük.

 

 

 



Képek>
>>

 

              

             A helyes légzés, mozgás.

                           2013. október 08.

 

 

       Ma is csengettyűszó jelezte a klubfoglalkozás kezdetét, Edit elnök asszony üdvözlő szavai után elénekeltünk két (Ablakomba, ablakomba…. és az Erdő, erdő, erdő…. című) népdalt. Ezután Erika bemutatta Némethné Zsóka jógaoktatót, aki a mai foglalkozásunk vendége.

 

 

     Zsóka a kis előadásában elmondta, hogy mennyire fontos életünkben a helyes táplálkozás, a vízfogyasztás, de mindenképpen a légzés. E nélkül egy percet sem élhetünk. Fontos a helyes testtartás, hisz görbe gerinccel, összehúzott testben nem tud a véráram helyesen közlekedni, nem jut elég oxigén, véráram az agyba, és már minden bajunk lesz tőle. Zsóka saját maga egészségromlása idején találkozott a szegedi Etka anyóval, akitől megtanulta azokat a gyakorlatokat, amelyeket a mai napig is sok-sok érdeklődő örömére újra és újra tanít a jógafoglalkozásokon. Fontos, hogy mindig, mindenhol kihúzzuk magunkat, fejünket a helyére tegyük. Jártunkban-keltünkben ne a földet nézzük, hisz ott csak sötétséget látunk, emeljünk fel fejünket magasra a fény felé. Azt nem tudjuk megakadályozni, hogy a bánat madara átröpüljön fejünk fölött, de ne engedjük, hogy ott fészket is rakjon. A gondolatainknak teremtő ereje van, így igyekezzünk mindig szép és jó gondolatokkal foglalkozni, hogy kedvünk, arcunk mosolygós legyen, szeretettel teljék meg. Fontos, hogy nap közben többször nyújtózkodjunk, feszítsünk, lazítsunk – ilyenkor a véráram meglódul ereinkben. A gyakorlatok ezekre az alapokra épülnek és segítik egészségünket. Naponta csináljunk visszér-tornát. Nyitott ablaknál, jó levegőnél mély légzéseket. Fejkörzéseket. Testcsavarásokat. Rengeteg formája van a gyakorlatoknak: álló, ülő, hason fekvő, háton végezhető gyakorlatok, s Zsóka ezekből a gyakorlatokból röviden párat be is mutatott nekünk. Nagy tetszéssel fogadták a klubtagok e pár hasznos információt és a kis mozgást.

Vendégünk távozása után aktuális kérdésekről, betegeink állapotáról beszéltünk. Szó esett a „szuper nagyi” pályázat eredményéről, miszerint Hodossy Gábor klubtársunk első helyezést ért el a megyei szinten meghirdetett pályázaton, de Németh Béla és Béláné klubtársaink is értek el helyezést. Gratulálunk nekik.

Új klubtagunk is érkezett, Kvenhardt Andrásné (Judit), akit szeretettel fogadtunk közénk.

Szó esett a tánccsoport Civil Napon esedékes fellépéséről, és beszéltünk a nagy vetélkedő előkészületeiről is.

 

Képek> >>

 

       

             Civil nap a Séd-völgyben.

                           2013. október 12.

 

       A „Veszprémi Civil Nap 2013” a Kolostorok és Kertek Veszprém-völgyben került megrendezésre október 12-én. A Civil Kerekasztal hetedik alkalommal szervezte meg a rendezvényt. Gyönyörű napsütés fogadta már kora délelőtt a részvevőket. A völgyben Némedi Lajos  alpolgármester átadta a Pro Civitate-díjat a Várfok Alapítvány elnökének.

 

 

     Nagy érdeklődés kísérte a halászléfőző versenyt, melyen hét csapat vett részt, de sokan szurkoltak a kispályás labdarúgás csapatainak is.  Ez alkalomból tánccsoportunkat is meghívták szerepelni, s mi ezt elvállaltuk és szívesen táncoltunk. Ragyogó napsütés, kellemes meleg volt e napon és mi is ragyogtunk a szép, népviseleti ruháinkban. Tetszetős volt a műsorunk. E rendezvény keretében finom halászlével kínáltak bennünket, amit jó ízűen fogyasztottunk el, hiszen a győztes csapat finom főztjéből ettünk. Kellemes, jó hangulatú rendezvényen tőbben is szerepeltek, hallhattunk énekkart, szóló énekest, szavalatot is. Végezetül pedig több civil szervezet is bemutatkozott és várják az új jelentkezőket soraikba..

 

Képek> >>

                    Szellemi vetélkedő.

                           2013. október 18.

      A Nyugdíjasok „Életet az Éveknek” Veszprém megyei Egyesülete „Nyelvében él a nemzet” címmel szellemi vetélkedőt hirdetett a nyugdíjas klubok részére, melyet 2013. október 18.-án pénteken 10 órakor tartottak Veszprémben, a Cholnoky Nyugdíjas Klub helyiségében. A vetélkedőre 5 fős csapatok jelentkezését várták. Hét nyugdíjas klub nevezett a vetélkedőre: Veszprémből a Cholnoky Nyugdíjas Klub, a „Laczkó Dezső” Nyugdíjas Klub, Padragkútról a „Jószerencsét”, Peremartonból két nyugdíjas klub, Ajkáról az „Üvegesek” és Szentgál nyugdíjas klubja.

 

A vetélkedő egy nagyon barátságos helyiségben és légkörben zajlott, melyet Horváth Magdolna szervezett és vezetett. A zsűri munkájában Paulics István megyei elnök, a zsűri elnöke, Takács József megyei elnökhelyettes és Klein Béláné a Cholnoky Nyugdíjas Klub tagja – zsűritagok vettek részt.

A vetélkedő öt témakörben zajlott:

1. TOTO – a magyar nyelvújítás köréből

2. SZÓBELI: jeles magyar nyelvművelők és hazafiak, Gróf Széchenyi István, Bessenyei György, Kazinczy Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, Kölcsey Ferenc, Berzsenyi Dániel, Grétsy László, Vörösmarty Mihály, Arany János, Lőrincze Lajos, Montágh Imre, Kodály Zoltán.
3. IRODALOM – ZENE: stíluseszközök a népdalokban és a versekben (hasonlat, megszemélyesítés, allegória, alliteráció, költői jelzők

4. HELYESÍRÁSUNKALAPELVEI.
5. NYELVI JÁTÉKOK.

Igen nehéz anyagból, viszonylag rövid idő alatt, széles spektrumú irodalomból kellett készülniük a versenyzőknek e játékos, de mégis nagyon komoly vetélkedőre. A versenyzők különösen alapos felkészültségről tettek tanúságot. A 2. feladatnál, fantasztikus előadásokat hallhattunk a mikrofon elé felpattant, vagy épp az asztaluknál elmondott ismereteikből. Szinte lázasan, összesúgva-búgva, az izgalomtól kipirulva oldották meg a csoportok a következő írásbeli feladatokat is, melyekből aztán szép eredmények születtek. Izgalmasak voltak a helyesírási kérdések, érdekesek voltak a nyelvi játékok.

A verseny eredményeképpen 1. helyezést a Peremarton 1. csoport, 2. helyezést a Veszprém, Laczkó Dezső nyugdíjas klub, 3. helyezést pedig a Padragkút, Jószerencsét nyugdíjas klub ért el. Az eredményhirdetéskor kis ajándékokat vehettek át a győztesek, és a nem helyezettek is.

Sok-sok tanulsága volt a rendezvénynek. Látható volt, hogy mennyi, mennyi tehetség, mennyi tenni akarás van a nyugdíjasokban. Mernek szerepet vállalni a rendezvényeken. Akár versenyzőként, akár például a vendéglátó klub részéről a segítők. Szorgos kis háziasszonyok kínálták a csoportokon kívül még a megjelent kísérőket, szurkolótábort is finom szendvicsekkel és finomabbnál finomabb házi süteményekkel és italokkal. Tetszetős volt, s meg kell említeni a vendéglátóktól Hodossy Gábor technikai felkészültségét is, mellyel lehetővé tette, hogy a kivetítőn folyamatosan lehetett látni a vetélkedő állását, eredményét. Nem tétlenkednek megyénk nyugdíjasai, csak gratulálni lehet ehhez mindnyájuknak, minden klubtagnak. Munkájukhoz további jó egészséget, lelkesedést kívánunk.

 

Képek> >>

                 Ünnepi megemlékezés.

                           2013. október 22.

 

       Ma egy sajnálatos eseménnyel/emlékezéssel kezdtük klubfoglalkozásunkat. Egy kedves klubtársunk távozott tőlünk végleg örökös hazájába. Csendes megemlékezésünk Antal Gyula volt klubtagunknak szólt.

A gyász percei után ünnepi műsorral emlékeztünk meg egyik nemzeti ünnepünkről, az 1956. október 23.-ai eseményekről. A Himnusz közös eléneklése után Edit elnök asszony az aradi vértanukra emlékezett ünnepi beszédében, majd Erika társelnök az 56-os forradalomról tartott megemlékezést. Beszédében utalt arra is, hogy Veszprémben annak idején hogyan is zajlottak az események. Klubunk énekkara népdalokat adott elő, szólót Rozsné Erzsike énekelt. Szavalat következett Horváth Magdától s újra az énekkarunk dalolt. A műsorunkat Hodossy Gábor zárta egy szép Wass Albert verssel, melynek a címe: „Üzenet haza”. Ünnepi megemlékezésünket a Szózat eléneklésével zártuk.

 

 

 

  

     Aktuális kérdésekről beszéltünk még: az elnök asszony méltatta a 18.-án a klubhelyiségünkben lezajlott megyei szintű, nyugdíjas klubok részére rendezett szellemi vetélkedőt. A klubunkat képviselő csoportnak – Vastagné Rózsika, Tóthné Pannika, Kerecsényiné Erzsike, Schneiderné Marika, Márványné Etelka, Hodossy Gábor, Kleinné Erika - egyenként is megköszönte a részvételüket, felkészülésüket, munkájukat. Kiemelte köszönetében a segítő klubtársakat is, akik szép számmal jöttek a helyiséget berendezni, a vendégeskedéshez szendvicseket, süteményeket feltálalni, kínálni.

Befejezésül a következő keddi klubfoglalkozásra tervezett „fiúnapi ünnepség” programra beszéltük meg a tennivalókat.

 

Képek> >>

 

       

                     Fiú nap a klubban.

                           2013. október 29.

 

      Elérkezett annak a klubfoglalkozásnak a napja, amikor a férfiakat ünnepeltük, „fiú”-napot tartottunk. Őket méltattuk, s ajándékoztuk ezen a napon az egész foglalkozást betöltő műsorral: énekekkel, szavalattal, viccekkel, táncokkal, kis ajándékkal. Mindenki lázasan készült, sós-édes süteményeket készítettünk és külső vendégeket is hívtunk rendezvényünkre. Nevezetesen Némedi Lajos alpolgármester urat, Óvádi Péter képviselő urat, Szente József urat, a klubvezetők fórumának vezetőjét. Köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat és velünk együtt ünnepeltek, vidámodtak.

 

 

     Programunkat Edit elnök asszony köszöntője nyitotta, mellyel mindenkit szeretettel köszöntött, megkülönböztetett figyelemmel pedig férfi klubtársainkat. A vendégekre tekintettel röviden ismertette klubéletünk fontos ez évi történéseit, szerepléseinket, eredményeinket, működésünket. Majd röviden ismertette, hogy a férfinapról mióta is emlékeznek meg világ- és országszerte azzal a céllal, hogy az Ő egészségükre hívják fel a figyelmet. Azokra, akik munkahelyükön nagy áldozatot hoznak, s helytállnak családjukban, mint férj és apa. A nemzetközi férfinap lehetőséget teremt arra, hogy jó akaratú emberek a világ minden pontján elismerjék és ünnepeljék a hozzájuk tartozó férfiakat. S most mi is ünnepeljük a mi kis közösségünkben a körülöttünk értünk és családjukért dolgozó férfiakat.

Vidám műsorunk kezdeteként közösen énekeltük a „Nemcsak a húszéveseké a világ” c. éneket, majd Tóthné Pannika „Egy nyugdíjas férfi panaszai” címmel vidám történetet adott elő. Ezt Némethné Éva (szuper nagyi) és Szalainé Ancika énekszámai követték. Horváth Matild viccekkel nevettette meg a nagyérdeműt, majd Rozsné Erzsike és Schoffhauserné Kata dalokat adtak elő. „Éljen hát a férfi” címmel Vastagné Rózsika adott elő egy kis történetet, majd Kleinné Erika harmonika szólója következett, pár férfiakhoz/ról szóló népdallal. Horváth Magdolna egy szép Petőfi Sándor verssel köszöntötte a férfiakat, melyet a klub néptáncosainak „Jókai polgári táncok” tánca követett. Kerecsényiné Erzsike marosszéki népdalokkal, Tóthné Pannika pedig még kedves, vidám viccekkel hozakodott elő. A vidám műsort hastáncosok tánca, a Veszprémben 2006. óta együtt táncoló „Tűzliliomok” amatőr csoport bemutatója zárta Lőrincze Györgyi, Varga Gyöngyvér és Karácsony Boglárka közreműködésével.

A műsor után kötetlen beszélgetés közepette, sütemények és italok fogyasztásával, énekléssel zárult e kellemes klubfoglalkozás.

 

Képek> >>