2017 március


 

 

               

                Nőnap a klubban.

                     2017. március 07.

               

   Hodossy Gábor alelnökünk volt főszervezője a mai programnak, az Ő irányításával készültek férfi klubtársaink a hölgyek köszöntésére a nőnap alkalmából. Mindjárt a bejáratnál egy kis lélekmelegítővel kínált bennünket Csonták Ferenc, és virágot adott át az érkező nő-klubtársaknak Németh Tibor. A terített asztalokon a tálakból finom pogácsa illatozott és hamar elérkezett az ünnepi műsor ideje. Gábor: szépen összejöttetek, szépek vagytok! – köszöntött bennünket saját szavaival, majd Antóni Sándor: Nőnapi köszöntő című versével.

 Őt Horváth I. Tamás köszöntője követte, aztán zene szintetizátoron Gábor előadásában, J. S. Bach: Air a D-dúr szvit-ből. Ezután Csukás Károly szavalata következett, Bodnár Éva: Együttérzés c. versét hallottuk. A férfiak kiálltak a színpadra és közösen énekelték a Mikor én még legény voltam kezdetű dalt. Gábor előadásában hallottuk Dr. Pfitzner Györgyné Cseh Sarolta: Át a Bakonyon c. írását. Kórusdal: Részeg vagyok rózsám. Balogh István köszöntőjét hallottuk „Nők napjára”, Vén Árpád székelyföldi versmondótól. Ének: Szegény legény vagyok én… Petőfi Sándor Falu végén kurta kocsma c. versét csupa „e” betűvel Hodossy Gábor szavalta el. Kórus: Zöldre van a, zöldre van a… Ismét vers következett Byrontól, Csukás Károly adta elő. Ének: Nyisd ki babám az ajtót… után Németh Tibor egy nyugdíjas férfi panaszait mondta el. Kórus: Virágéknál ég a világ… Csukás Károly most Juhász Gyula „Szerelem?” c. versével kedveskedett, majd a kórustól a Megyen már a hajnalcsillag kezdetű dal hangzott el. Most Hodossy Gábor mesét mondott arról, hogy 3 fiú kirándulni ment… - a mese poénja nagyon kedves volt, kiderült, hogy a kirándulni indult fiúk problémáját egy hölgy oldotta meg szinte pillanatok alatt. A műsor befejezéséül mindnyájan énekeltünk: Huszka Jenő-Martos Ferenc szerzőpárostól a „Londonban, hej” c. operett dal.

Békefi László kért szót, az Ő meglepetése az énekkar és tánccsoport hölgytagjainak, valamint a versmondó hölgyeknek szólt. Megköszönte, hogy a csoportok tagjai idejüket nem sajnálva készülnek szorgalmasan fellépéseikre, öregbítve ezzel klubunk hírnevét és köszönetét egyenként szép, saját nevelésű cserepes amaríliszekkel fejezte ki. - Köszönjük kedves Laci e szép gesztust. Czimondor Szilveszter „Egy szál harangvirág”-ot küldött nekünk elénekelve a dal e strófáját. Majd Horváth I. Tamás monológja következett, meglepő kedvességgel, humorral tűzdelve mondókáját. Nagy tapssal jutalmaztuk szavait.

A nők megbecsülésének számos jelét, hangját hallhattuk versbe, prózába, dalba öntve, köszönet minden egyes férfi klubtársnak! Annyira kedvesek voltak, jó velük egy közösségbe tartozni, velük egy közösségben lenni.

   Edit elnök asszony mikrofonhoz lépve köszönte férfi klubtársainknak a csodálatos délutánt, mindenki munkáját, a színvonalas műsort, amellyel örömet szereztek nekünk, nőknek. Kerecsényiné Erzsike egy dalt énekelt köszönetképpen, Horváth Matild viccelődött, Ábrányiné Vera pedig az öregségről olvasott fel egy írást.

Az ünnepi délután egy kis borozgatással, beszélgetéssel folytatódott.

 

Erica

Képek> >>

 

 

 

            Március 15. megünneplése.

                         2017. március 14.

 

                        Nemzeti ünnepünk alkalmával a mai napon műsoros délutánt tartottunk klubunkban. A klubtársak mellükre tűzték a kis kokárdáikat, így tisztelték meg az ünnepet.

A megjelent klubtársakat Edit elnök asszony köszöntötte, majd aktuális dolgokról informált bennünket és három új jelentkező felvételi kérelmét ismertette. Ezt követően az új felvételisek bemutatkoztak pár mondatban, név szerint Lakossy Zoltánné Ica, Bors Tiborné Anci és Mohos Nándor.

 

Ezután kezdődött műsorunk, melyet a Himnusz közös éneklésével kezdtünk meg, majd Kleinné Erika egy érdekes írást olvasott fel. Ez írás Nemzeti Himnuszunkról szólt, mely himnusz más, mint a többi. Az írás összehasonlította a miénket a környező országok himnuszával és megállapította, hogy a mi 64 soros költői művünkhöz nincs hasonlóan szép, és a gondolatsor a Himnuszunk utolsó versszakával végződött. Majd Petőfi Sándor: „A magyarok Istene” c. versét Horváth Magda szavalta el. Énekkarunk is felvonult szép egyenruhájukban és első blokkjukban a következő dalokat énekelték: Huszár gyerek, huszár gyerek, Gábor Áron rézágyúja, Süvegemen nemzeti szín rózsa, Csínom Palkó, Csínom Jankó, Most szép lenni katonának. Szavalat következett, Márványné Eta szavalta Petőfi Sándor versét: „A nép nevében”. Az énekkar dalai következtek a második blokkban: Künn a fákon újra szól a víg kakukk madár, A hosszú télnek vége, ha nyílnak a tavaszi kék ibolyák, Csalogány az erdőn. Utolsó műsorszámként Ábrányiné Vera Petőfi Sándor: „Egy gondolat bánt engemet” c. versét szavalta el, zárásként pedig a Szózatot énekeltük közösen.

Az elnök asszony minden szereplőnek megköszönte a színvonalas műsorra való felkészülést.

 

Erica

Képek> >>

 

                   Vetítés a klubban.

                2017. március 21.

 

Klubunk elnöke, Pájerné Edit, köszöntötte vendégünket, Szegedi József urat, valamint klubtársainkat. Szokásunknak megfelelően a foglalkozást két népdal éneklésével kezdtük. Este van már, csillag van az égen… és Két szál pünkösdrózsa…, majd egy kis torna következett, hogy fittebbek legyünk. Aktuális témák között Edit felhívta a figyelmünket, hogy a kiadott programtól el kell térnünk, mert az orvosi előadás és a Költészet napi foglalkozásunknak felcserélődik az időpontja, mivel az előadó csak áprilisban tud hozzánk eljönni. Ezután átadta a szót mai előadónknak.

 

Szegedi József bemutatkozásában érintette, hogy ő is nyugdíjas és 2000 óta foglalkozik kisfilmekkel és az óta 58 kisfilmet készített. Nekünk most két filmjét hozta el. Elsőként a „Négy évszak az erdőn” mutatta be, melynek mottójául a vadgesztenyét választotta, mert ez a fa kora tavasszal virágzik és termése késő ősszel érik be. A film zenéjének pedig Vivaldi Négy évszak szonettjét választotta.

A film a tavasz beköszöntésével indult, még hófoltok tarkították az erdőt, de a patak már az enyhülést követően vidáman csörgedezett. Láthattuk a tavasz hírnökeit, a hóvirágot, az ibolyát, a kökörcsint, az aranyesőt, a mezei harangvirágot, és lassan az első bogarak is megjelentek. Később az aljnövényzet és a fák zöld levélzetének kifejlődését és több fajta gombát láthattunk.

A tavaszt követte a nyár, hatalmas sárga repce tábla, az akácvirágzás, a bogáncs, a pipacs, a búzavirág, a margaréta gyönyörű felvételei után az erdő fái között átszűrődő napfényt. Őzike család sétálgatott a réten, az őzgida követte az anyját majd éhes lett és az őz mama nyugodtan állt, amíg a gida jó lakott.

Az őszi képekben már a fecskék gyülekeztek a villanydróton, az erdőben feltűnt egy szarvas és a fák és bokrok levelei színesedni kezdtek. Megérett a tölgy és a gesztenye termése is, fák levelei pedig lehullottak.

Beköszöntött a tél, a fák levelei helyét a zúzmara foglalta el és leesett az első hó is.

Második filmjében a szerelem virágát, a legkülönlegesebb virágot, az orchideát láthattuk. Ez a virág Dél-Amerikából, az Andok vidékéről származik és egy francia kertész hozta Európába az 1800-as évek elején. Az Andok vidékén fákon él, a fák korhadékából táplálkozik. Eredetileg néhány tíz félét ismertek, ma már több ezer változata van. Eredeti helyén védett virággá nyilvánították, mivel szaporítani nem tudták és Európába hajóval kb. 2 millió tövet hoztak át és csak a 20. sz. elején kezdték termeszteni. A felvételeket Szegedi úr a Füvészkertben és egy orchidea kiállításon készítette, Szebbnél-szebb virágokat láthattunk, amit köszönünk szépen és mindazt, amit a szerelem, a kifinomultság, a gyengédség jelképéről, az orchideáról megtudtunk.                                                      

Képek> >>

 

        Arany emlékév ünnepi műsor.

                        2017. március 28.

            Ezen a napon ünnepre készülődtünk a klubban. Már a foglalkozás előtt többen előbb érkeztek,hogy a helyszínt előkészítsék a mai foglalkozásra.

Edit elnök asszony köszöntötte a vendégünket, az Agóra Veszprém Városi     Művelődési Központ munkatársát, Antal Katalin művelődési szervezőt és a megjelent klubtagjainkat. A rövid bevezető után felkérte a mai nap szereplőit, hogy jelképes színpadunkon foglaljanak helyet.

Az ünnepi műsor levezetője, Vastagné Rózsika köszöntése után megemlékezett Arany János születésének 200. évfordulójáról. Ebből az alkalomból az Országgyűlés és a Magyar Tudomány Akadémia 2017-es évet Arany János emlékévvé nyilvánította. Az emlékév március 2-án kezdődött Nagyszalontán, majd májusban tudományos ülésszakkal folytatódik az Akadémián, ősszel pedig Debrecenben, Nagykőrösön, Budapesten lesznek rendezvények. Az emlékév tiszteletére országon belül és határainkon túl is szavalóversenyeket és kiállításokat is szerveznek.

 

Ünnepi klubdélutánunk első részében Arany János egy-egy versét hallgathattuk meg klubtársainktól, majd a közelgő Magyar Költészet Napra is megemlékezve más költőktől is választottak verset társaink. Közös énekünket most Arany János Nemzetőr dalát választva Hodossy Gábor vezetésével énekeltük el.

Először Arany János életútjáról Kerecsényiné, Erzsike, olvasott fel egy írást, majd következtek a szebbnél-szebb versek.

„A méh románca” c. költeményt Somogyi Mártitól hallhattuk, a költemény 1847-ben jelent meg.

 Szintén 1847-ben írta a költő „A tudós macskája” c. versét, amit Tóthné Pannika olvasott fel.

 Pájerné Edit „A legszebb virág” nagyon szép versét választotta, aminek ma is aktuális a tartalma.

 Ábrányiné Vera egy történelmi balladát választott, amiben Szilágyi Erzsébet próbál levelet küldeni raboskodó fiának, a későbbi Mátyás királynak. Arany János „Mátyás anyja” c. versét 1854-ben írta.

 Németh Tibortól a költő egyik talán legismertebb, leghíresebb drámai balladáját hallhattuk, amit az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után írt. Az ifjú Ferenc József 1857-ben első ízben jött Magyarországra, Aranyt kérték meg egy dicsőítő vers írására, de ő ezt visszautasította és helyette megírta a „Walesi bárdok” c. balladáját.

 A balladát meg is zenésítették, Hodossy Gábor meglepetésként Koncz Zsuzsa előadásában lejátszotta számunkra a vers egy részét.

Arany János életének utolsó szakaszában, 1877 júliusában írta „Epilógus” c. költeményét, melyet Schneiderné Marikától hallgattunk meg.

Újabb zenei összeállítása következett Hodossy Gábortól. „Serkenj fel kegyes nép” dallama csendült fel, majd Arany János népdalgyűjteményéről hallhattunk ismertetőt. Arany János 1871-1874 között Bartalus Istvánnak felkérésére saját kezűleg lejegyzett énekeket. Ezt a népdalgyűjteményt Kodály Zoltán és Gyulai Ágost rendszerezte, melyet 1952-ben ki is adták. Kodály maga Arany követőjének vallotta magát, hiszen Arany 1882. okt. 22-n halt meg, Kodály pedig 1882. dec. 16-án született. A 2017-es év egyben Kodály emlékév is, hiszen 50 éve 1967. márc. 6-án halt meg. Gábor megemlékezett röviden Kodály Zoltánról is.

A magyar líra jeles képviselőitől a következő verseket hallgathattuk meg társainktól.

Vörösmarty Mihály „A merengőhöz” c. verset Horváth Magdi szavalta el.

Petőfi Sándor „Szülőföldemen” c. verset Némethné Éva tolmácsolta illetve énekelte is.

József Attila utolsó versei közül választott Schneiderné Marika „Karóval jöttél” c. költeményét és utolsó szerelméről is beszélt nekünk.

Végezetül Csukás Károly Robert Burns skót költő „John Anderson, szívem John” szerelmi versét tolmácsolta.

Köszönet minden klubtársunknak a szép versekért, melyet nagy tapssal köszöntünk meg!

  

Képek> >>