2015 március


 

 

   

 

                  Nőnap a klubban.

 

                       2015. március 03.

 

     Ma már 3 órára gyülekeztünk a klubba „nyári időszámítás szerint”, és ma mi hölgyek lettünk ünnepelve kicsit előrehozva a Nőnapot. Férfi klubtársaink kis pálinkával vártak bennünket a bejáratnál, kedvesek voltak, ahogy kockás köténybe bújva tették a vendéglátó szerepet.

A csengőszó jelezte: kezdődik a foglalkozás! Hodossy Gábor lépett mikrofon elé és Kéri János tollából mondta a „Nőnapi köszöntő”-t. Majd közösen elénekeltük a Nyugdíjas indulót és Pintér István lépett színre Tóth Endrétől a „Gyönge nők” c. verssel. Aztán a férfiak felvonultak a színpadra, műsorukat így folytatták

     Ének: Mikor én még legény voltam…

     Vers: Csukás Károly, Kafka Margit: Litánia

     Ének: Részeg vagyok, rózsám, …. Szegény legény vagyok én…

     Vers: Dóczi István, Petőfi Sándor: Ezrével terem fán a meggy…

     Ének: Zöldre van a, zöldre van a…

     Hodossy Gábor felolvasása: Itt van a Nők napja, eljött most hát végre…

     Ének: Nyisd ki babám, az ajtót…

     Vers: Csukás Károly, Kafka Margit: Leánykérés

     Ének: Virágéknál ég a világ…

     Vers: Stomfai László, Arany Viktor: 40 felett…

     Ének: Megyen már a hajnalcsillag…

     „A nevetés fiatalít”, Takács Sándor vicces történetei

     Ének: Huszka Jenő, Londonban hej, van számos utca…

     Vers: Csukás Károly, Radnóti Miklós: Rejtettelek

     Timár Veronikától dalcsokor hangzott el mindenki számára (Csipkerózsika keringő, Öt lány mutatkozik be, My Fair Lady, és      a dal, amely egy asszonyhoz szól, akiben a tisztaság és a szépség található meg: Ave Maria). 

 

A műsor zárása képpen kis virágokat adtak át nagyon kedvesen a férfi klubtársak.

E csodálatos műsor meglepetés volt számunkra. Tényleg annyi kedvesség volt az Ő fellépésükben, igyekezetükben, ahogy Hodossy Gábor összeállította, összefogta a csapatot, lenyűgöző volt. A meghatottságunkat Edit elnök asszony öntötte szavakba mindnyájunk nevében. 

Egy közös éneklés - Szeressük egymást gyerekek… - után kötetlen beszélgetéssel, falatozgatással zárult e szép mai nap.

Képek> >>

     

            Március 15. Nemzeti ünnepünk.

 

                           2015. március 10.

 

     Az ünnepi programra készülve, kicsinosodva-tavaszodva, kokárdákkal feldíszítve érkeztek klubtagjaink, hogy méltóan megünnepeljük a közelgő március 15.-i nemzeti ünnepünket.

Edit elnök asszony köszöntötte a tagságot, kifejezte örömét a szép számmal megjelenteknek, majd közösen elénekeltük a Himnuszt. Hodossy Gábor klubtársunk tartott ünnepi megemlékezést, amit a technika segítségével követett Sinkovits Imre előadásában Petőfi Sándor „Nemzeti dal” c. verse. Majd a klub énekkara vonult fel a színpadra és első blokkjában a következő dalokkal üdvözölte az ünnepet: A jó lovas katonának…, Csinom Palkó, Csinom Jankó…, Gábor Áron rézágyúja…, Békezsoltár.

 

Horváth Magda klubtársunk elszavalta Petőfi Sándor különösen szép versét: „Bizony mondom, hogy győz most a magyar” címűt. Következett a Kossuth-nóta versben és dalban: Márványné Eta szavalatát Kleinné Erika harmonikás aláfestéssel tette újszerűvé, majd közösen énekelték az 1848–49-es szabadságharc legnépszerűbb toborzó dalát. (A dal utolsó sora „Éljen a magyar szabadság, éljen a haza” sokáig a Kossuth Rádió szünetjele volt.)

Ismét az énekkar következett, a második blokkban: A csitári hegyek alatt…, Estharang…, A nap nyugodni tér…, Ha nyílnak a tavaszi kék ibolyák…, A hosszú télnek vége… dalokkal. Majd újra szavalat a technika segítségével, Kézdi György előadásában Petőfi Sándor verse: „A nép nevében…”

Ábrányiné Vera klubtársunk Tompa Mihály: „A gólyához” c. versével kápráztatott el bennünket az Ő kedves modorában. Timár Veronika vendégünk pedig „Isten áldja meg a magyart” c. dalával zárta a mai műsort.

A Szózat eléneklése után Edit elnök asszony mindenkinek megköszönte a szereplését, felkészülését, munkáját, amivel hozzájárult a mai szép, igényes, színvonalas műsorhoz.

 

Képek> >>

 

    Meghívott vendégeink a képviselőink.

 

                       2015. március  17.

 

A mai klubfoglalkozásunk témája szerint meghívott vendégeink: Brányi Mária, Tóth Györgyi és Ovádi Péter képviselők. Egyéb elfoglaltságukra hivatkozva Brányi Mária és Ovádi Péter képviselők nem tudtak eljönni, így egyedül Tóth Györgyi képviselő volt, aki kis fórumot tartott nekünk kérdésekre, felvetett problémákra reagálva.

 

Edit elnök asszony köszöntötte vendégünket és mindnyájunkat, közösen pedig elénekeltük a Nyugdíjas ének és A nyugdíjasok találkozójára c. dalokat. Pár aktuális dolog megbeszélése után (aktuális: készülődés a kultúra napi műsoros délutánunkra, hangverseny látogatási lehetőség a Csermák Antal Zeneiskolában, közgyűlés az Érdekképviseletnél, soron következő színházi   előadás, készülődés a Levéltárba tervezett látogatásra, betegeinkről és a kirándulásról) kezdődött a fórum a vendégünkkel.

Hasznos információk hangzottak el, köszönjük ezt vendégünknek.

 

 

Képek> >>

 

                  Költészet napi műsor.

 

                              2015. március  24.

 

A hivatalosan április 11-én tartandó Költészet Napját kicsit előre hozva - ma tartottuk ez alkalomhoz kapcsolódó műsoros összejövetelünket, melyre a meghívott Őszidő Nyugdíjas Klubból is szép számmal érkeztek vendégek.

Edit elnök asszony üdvözölte a megjelenteket s átadta Vastagné Rózsikának a szót, aki a mai műsort koordinálta. Rózsika köszöntőjében méltatta ez ünnepet. Elmondta, hogy József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünnepeljük a Költészet Napját Magyarországon. Ilyenkor országszerte irodalmi előadóesteket, találkozókat, könyvbemutatókat, maratoni versmondást rendeznek, s e kedves szokáshoz csatlakozunk most mi is műsorunkkal. Majd egy Szuhanics Albert tollából való verssel, „A versfa árnyékában” cíművel indította a műsort.

A továbbiakban, sorban következtek a kedvesebbnél kedvesebb költőktől felolvasott szebbnél szebb versek. Így: Tóthné Pannika József Attila ma is népszerű versét olvasta fel, a „Születésnapomra” címűt. Ezt Pájerné Edit előadásában követte a „Mikor az uccán átment a kedves” című vers. József Attila 1933-ban írt „Óda” című versét Csukás Károly klubtársunktól hallhattuk. Az ünnep alkalmával Petőfi Sándortól, a magyar költészet egyik legismertebb és legkiemelkedőbb alakjától is elhangzottak versek, Ábrányiné Vera szavalta a „XIX. század költői” címűt. Ismeretes, hogy Petőfit szoros barátság fűzte Arany Jánoshoz, elképzeléseinek pontos megfogalmazására késztette, munkára serkentette Arany Jánost. Következésképpen 1847-ben 3 éves kisfiához írta „Arany Lacinak” című versét, ezt Némethné Évától hallhattuk. Petőfi, a magyar romantika kiteljesítője, nála jelent meg először a hitvesi, házastársi szerelem ábrázolása. Ennek szép példája a „Szeptember végén” című vers, ezt Német Tibor olvasta fel. Kerecsényiné Erzsike Áprily Lajostól választott verset. Radnóti Miklós költőtől, a modern magyar líra kiemelkedő képviselőjétől Pintér István tolmácsolta az 1927-ben írt „Levél” című költeményét. A Veszprémhez közeli Nagyvázsonyban született Várnai Zseni költőnőtől Horváth Magda klubtársunk szavalta a „Csodák csodája” című versét. Végezetül Petőfi Sándor szép szerelmes verse, a „Fa leszek, ha fának vagy virága” következett prózában és versben Márványné Eta és Kleinné Erika előadásában. E versét a költő 1845. augusztusában írta Szalkszentmártonban Bertához. A vers csupán egy elképzelésből, gondolatból, érzésből fakad, nem tényleges élményből táplálkozik. Udvarló jellegű és vallomásos. A vers metafórákra épül, mely metafórák (fa, virág, harmat, napsugár, mennyország, pokol) a megszólított nőre vonatkoznak. Szépen hangzott a vers, amikor Etelka szavalatát Erika tangóharmonikával aláfestette, majd közösen énekelték is a megzenésített verset.

A mi műsorunk itt véget ért, következtek a vendégek, hisz Ők is készültek a közös rendezvényre szavalatokkal, jelenettel.

A műsort vendégség követte, szendvicsek, sütemények, borocska kíséretében kellemes, a két klub barátságát elmélyítő beszélgetésbe fordult a kultúra napi találkozó.

Képek> >>

                      Levéltári látogatás.

                              2015. március  31.

 

Már 14 óra előtt szép számmal gyülekeztünk a levéltár előtt, hogy az áthelyezett levéltárat részletesebben is megismerhessük a szépen felújított régi honvédségi épületben. Lényegében egy levéltári órán vehettünk részt László Erika előadásában.

 

Mi a levéltár?

A levéltár régi írásos anyag megőrzésére, kutatására, bemutatására szolgáló tudományos intézmény.

 Ügyfélszolgálati szobában megtekintettük a tárolódobozokat.

 Megnéztük a Vármegyei ládát (fekete) ebben egy egész vármegye iratanyagát őrizték.

 Jelenleg 24 raktáruk van, és ebben 15 km iratot tárolnak  (15.000 ifm)

 Íróeszközök közül megnézhettük az antracén tintát (antracén tinta nem halványul el) Ez azért fontos, mert vannak olyan iratok, ahol nem halványulhat el az írás az évek folyamán, ilyen például az anyakönyv.

 

(A tintát az európaiak találták fel. Két típusát lehet megkülönböztetni, az egyik a széntinta, amit az ókortól a középkorig használtak, a másik a gubacstinta – tölgyfagubacsból –, ami a XII. századtól használatos. A fekete szín mindkét esetben kémiai reakció eredménye.

Csersavas gubacstinta: A gubacstinta alapanyaga a tölgyfagubacs, mely akkor jön létre, amikor a gubacsdarázs a petéjét egy fejlődő tölgyfaüregbe rakja, a lárva körül kialakuló lágy, halványzöld almaszerű kitüremkedést hívják gubacsnak. A legfinomabb gubacsok a szíriai Aleppóból származtak. Az összegyűjtött gubacsokat összetörték, néhány napig a tűznél, vagy napfénynél hagyták állni, majd néhány napig az esővízben áztatták a 16. századig.

Csersavtalan császártinta: A XVII. század végétől használatos. 1856. a vegyi tinták előállításának kezdete. Először a alizarin tinta, később az el nem halványuló antracéntinta.

 Anyakönyvezés: 17.sz-tól van Mo-n anyakönyvezés.

 

- elsőzör egyházak, szerzetesrendek (itt megnézhettünk egy felekezeti anyakönyvet, IV.482. fond: Nagyesztergár keresztelési anyakönyvét) a plébános vezette, azért, nehogy rokonok házasodjanak egymással, latinul vezették

- 2 példány 1828-tól

- állami anyakönyvek 1895-től (2 példány, egyik példány a hivatalban, másik a levéltárban). Nem minden anyakönyv kutatható, csak a halottiak 1980-ig (megcsodáltunk egy állami anyakönyvet ,  pl.: XXXIII.1. Veszprém halotti)

- Ha nem a megyében keressük az adatokat, akkor sincs baj, mert mikrofilmen az ország egészéből le lehet kérni. És közben a MOL folyamatosan digitalizálja az anyakönyveket, amiket net segítségével lehet elérni, de csak levéltári gépekről.

 Hiteleshelyi szoba:

Hiteles hely

A hiteleshely régies nevén bizonyságtevő hely a feudalizmus kori Magyarországon azt a szerepet töltötte be, mint ma egy közjegyző.

A bizonyító erejű oklevelek kiadására, másolására hozták létre őket az írásbeliség iránt egyre növekvő társadalmi igény következményeként, a 13. században. A hiteleshelyek tagjai végezték a peres ügyek esetén az idézést, a tanúkihallgatást, a helyszíni szemlét, a határjárást, az eskütételt vagy más, a perrel kapcsolatos teendőket. A hiteleshely pecsétjével ellátott iratot hitelesnek kellett elfogadni. Ilyen pecsétjük volt a káptalanoknak és a nagyobb konventeknek (szerzetesi házaknak).

A veszprémi káptalanról először 1181-ben találunk említést, amikor saját ügyében eljárva a püspökkel együtt földet és kaszálót adományoz szolgálóinak. Ebben a tekintetben első az országban. Tényleges hiteleshelyi tevékenységének első emléke egy 1214-ben kelt oklevél. A mohácsi vészt követő török portyázásokig folyamatosan működő káptalan hiteleshelyi levéltára gazdag okleveles anyagot őrzött meg. A püspök és a káptalan az 1540-es évek zavaros időszakában elhagyta a várost, a hiteleshelyi levéltárat Sopronba vitték, ahonnan csak Sennyei István püspöksége idején, a káptalan visszaállításakor, 1630-ban hozták vissza Veszprémbe.

A káptalan hiteleshelyi tevékenysége 1635-ben indult újra és a közjegyzői intézmény 1874-ben történt felállításáig folyamatos volt. A mintegy két és fél évszázad alatt egy teljes, 65 kötetből álló jegyzőkönyvi sorozat jött létre, mely a hozzá tartozó iratanyaggal együtt teljes képet nyújt a hiteleshely újkori működéséről.

 

Megnéztük: A hiteleshelyi levéltár 18. századi szekrénye, melynek ajtajait, fiókjait a külön-külön csoportosított irattípusoknak megfelelően feliratozták. 1. szekrényrész:  Veszprém környéki települések abc sorrendben.

 

Megcsodáltuk a  XII.1.i.3. kötet (R108-4-8-3) Hiteleshelyi jegyzőkönyv 16731676.



A Veszprém Megyei Levéltár őrzi a veszprémi káptalan hiteleshelyi levéltárát, melynek igen gazdag Mohács előtti oklevélanyaga maradt fenn. Teljes egészében megőrződött a hiteleshelyi levéltár újkori (16351874 közötti) iratanyaga is.

 

Közjegyzők: Ahogy halottuk 1874-től kezdve hozták létre a járásbíróságok mellett működő közjegyzői állásokat. Veszprémben 1875. augusztus 1-én kezdte meg működését Kenessey Móricz. Náluk lehetett végrendeleteket hitelesíteni, leadni megőrzésre, adás-vételi szerződéseket, osztályegyességeket kötni. Később a hagyatéki eljárás teljes lefolytatása is a feladatuk lett.

                  

Megnéztük: a nagy Esterházy fénymásolatot az eredeti okiratról) 1981. gróf Somogyi birtokleltárát, valamint Kenessey Móricz első évéből néhány okiratot, Ranolder püspök halála miatti jegyzőkönyveket.

 

 Oktatóterem:

3. mappa: példa a nemesi címerlevélre: A Mogyoróssy család II. Ferdinándtól 1634-ben kapott nemesi címerlevele

 

1. mappa: A vármegyei közgyűlésen bemutatott bizonyítékok a kilőtt farkasokról 1821.

 

Megnézhettük Brázay nemesi oklevél az 1900-as évekből: XIII.5. Szn. 3. (R108-6-1-4), valamint: 1814-es Vármegyei jegyzőkönyv: IV.1c.38. kötet  (R107-1-2-3)

 

Nagyterem:

 

A levéltár történetére vonatkozó elszórt adatok a 18. század első évtizedeiből származnak. 1763-ban épült fel az első vármegyeháza Padányi Biró Márton püspök-főispán támogatásával, itt alakítottak ki levéltárat. 1782-ben épült az itt látható 144 fiókos szekrény. Az első levéltárnok Balassa Ignác volt, akit 1820-ban neveztek ki. Ő alakította ki a levéltár ma is használatos rendszerét.

 

1950-ben állami közlevéltár lett, mely a feladatkörök kibővülését hozta magával. Feladata már nem csak a megyei hatóság iratainak megőrzése, hanem a megye területén működő szervek (közhatóságok, közhivatalok, közintézmények) történeti forrásértékű iratainak begyűjtése lett.

 

2005-ben költözött új helyére.

 

Ahogy hallottuk a levéltárban ma 15.000 ifm iratanyagot őriznek. De hogyan is lett ennyi irat a kezdetektől?

- A Levéltár törzsanyagának alapját az egykori vármegyei levéltár képezte,

- mely kiegészült Veszprém és Pápa városok levéltárával,

- a feloszlatott szerzetesrendek és

- a veszprémi káptalan hiteleshelyi archívumával.

 

 Gyűjtőterület:

 

-A levéltár felügyeli a megye területén működő közfeladatot ellátó szervek és tartós állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok iratkezelését, véleményezo iratkezelési szabályzatukat és irattári terüket, ellenőrzi a selejtezéseiket, majd a letelt őrzési idő után átveszi a maradandó értékű iratokat.

 

- Felderíti a magántulajdonban lévő és történeti értékkel bíró iratokat, letét, ajándékozás vagy vásárlás útján behozza a levéltárba.

 

 Feldolgozás:

- A bekerült iratokat a biztonságos megőrzés és kezelés miatt a levéltár rendezi, nyilvántartásokba veszi. Visszaállítja az iratok eredeti rendjét, amennyiben ez nem lehetséges, egy új, használható rendet alakít ki. Úgy kell elképzelni, mint a számítógépes útvonal. Tudnunk kell pontosan, melyik irat hol található.

 

- Selejtezés is történik az iratok között. Ennek szigorú szabályai vannak.

 

- Egyidőben segédleteket készítenek (jegyzékeket, mutatókat, adatbázisokat), aminek alapján az irat megtalálhatóvá válik. Az így készített segédleteket a kutatók részére hozzáférhetővé tesszik.

 

 Kutatószolgálat:

 

- A levéltár az általa feldolgozott iratanyagot kutatás céljára rendelkezésre bocsátja. Minden magyar állampolgár díjtalanul kutathat a kutatási korlátozások alá nem eső iratokban.

 

- kutatóterem, kutatótermi szabályzat, a terem használati rendje és lehetőségek

 

Ügyfélszolgálat:

 

- Hivatali vagy magánszemélyek megkeresésére a levéltár adatokat szolgáltat. Ezért a levéltár ügyfélszolgálat tart, ahol az erre szakosodott kollégák végzik a munkát.

- Az ügyfelek telefonon, levélben, e-mailben vagy személyesen is fordulhatnak a levéltárhoz..

- Leggyakrabban hagyatéki iratokat, tanulóidőt, munkaviszony-igazolást, építési engedélyeket, tervrajzokat kérnek, földnyilvántartással, ingatlanokkal kapcsolatos ügyekhez.

 

 Állományvédelem: Reprográfiai műhely is van,

 

 Közművelődés:

- levéltári órák (középiskolás vagy egyetemi osztályoknak)

- levéltárismertetés (iskolásoknak, látogatói csoportoknak)

- konferenciákat szervez események, téma, szakmai kérdések, társadalmi jelenségek köré

- önálló kiadványmunka folyik (megtekinthetőek a folyosón a kiadványaink)

- szakmai folyóiratokban publikálás

 

A levéltári óra után még csodálhattuk az igazán impozáns épület fő lépcsőházát, melynek jelentős része még ma is eredeti anyagokat (burkolatokat, stb.) tartalmaz.

Végezetül az igen érdekes és tartalmas ismeretanyag és látnivalók után indultunk valamennyien hazafelé.

 

Képek> >>

 

   

 

   

>