2017 február


 

 

    Farsangi mulatság, tombola, zene, tánc.

                       2017. február 07

 

          „Táncra, táncra kisleányok,

daloljatok fiúk,

itt a farsang, haja-huj,

ne lássunk most szomorút!

Mert a farsang februárban

nagy örömet ünnepel,

múlik a tél, haja-huj,

s a tavasznak jönni kell!”

Bizony, klubunkban is farsangolni jöttünk össze ma, ugyan az influenza kicsit visszatartott sok klubtagunkat, de az egészségesebbek harcra készen álltak, hogy kóstolgassák a szebbnél szebb farsangi fánkokat egy kis borocska kíséretében. Edit elnök asszonyunk köszöntött is mindnyájunkat és meghívott vendégeinket: Barta Éva újságírót, Tóth Györgyi képviselőt és Bodnárné Zsókát, akinek ötlete nyomán elindult városunkban a szenior tánciskola.

 

 Műsorral készültünk, melyet Némethné Éva nyitott Vidor Miklós: Bolondbál c. versével és elénekelte Gazdag Erzsi: Itt a farsang, áll a bál c. zenésített versét.

Tovább színesítette műsorunkat egy kabaréjelenet Tóth Miklós tollából: A kihallgatás címmel. A bírósági tárgyaláson történtek szereplői az örömlányok (Márványné Eta, Horváth Magda és Hontiné Ági), az őket gardírozó madám (Kleinné Erika), az ügyész úr (Horváth I. Tamás), és a biztos úr (Békefi László). A szereplők szorgalmasan készültek a bemutatóra és nem maradt el a sikert jelentő taps.

Péter Erika: Farsangi örömök c. vidám versikéjét Tisóczkiné Erzsikétől hallhattuk.

Vidám énekes-táncos előadásukkal következett a klub ez alkalomra alakult „rokkant-kara”. Buzgó gyakorlásukat nagy tapssal köszönték meg a nézők Csontákné Vera, Hontiné Ági, Horváth Matild, Rízné Marika, Rozsné Erzsike, Strennerné Ancika, Tóthné Panni, és Vastagné Rózsika szereplőknek. Harmonikán Kleinné Erika kísérte a mókás előadást.

Következő műsorszámként Pájerné P. Edit „Tavasztündér” címmel a nyár, a tél és a tavasztündér, no meg a boszorkány cselekedeteinek meséjét adta elő Z.Tábori Piroska írásából.

Hodossy Gábor is készült két aranyos farsangi verssel, mely után Vastagné Rózsika vette át a szót, hogy bevezesse a jelmezes felvonulást.

Mi is az a farsang és hogyan alakult ki, erről hallgathattunk meg egy ismertetőt.

A farsangi időszak vízkereszttől, jan. 6-tól hamvazó szerdáig tartó időszak, a tavaszvárás pogány kori igen változatos ünnepeiből nőtt ki. Gyakorlatilag zajos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom, a párkeresés, az udvarlás időszaka. Magyarországon a farsangi szokások a középkorban honosodtak meg. Már Mátyás király korában rendeztek itáliai mintára álarcos mulatságokat. Farsang ünnepéhez kötődik Magyarországon a népi színjátszás kialakulása is. A különféle maszkos alakoskodásból nőttek ki a dramatikus játékok, amelyekben tipikus alakokat személyesítettek meg. Ilyenek voltak a cigány, betyár, koldus, vándorárus, menyasszony, vőlegény. Szívesen alkalmaztak állatmaszkokat is, pl. kecske, ló, medve. Már a XVI. századtól vannak adataink az egyik legnépszerűbb játékról az un. Cibera vajda-Konc király párviadaláról. A legnépszerűbb alakoskodó játék a magyar nyelvterületen a mohácsi busójárás, melyet a balkáni eredetű sokácok hoztak magukkal korábbi hazájukból.

A farsang hazája Itália. Ma a leghíresebb a Velencei Karnevál, misztikus maszkjaival idegenforgalmi látványosság. Németországban a bálok közül kiemelkedik a Narrenfest, azaz a bolondok keddje, illetve Weibermühle, a csodamalom. Minden idők leghíresebb karneválja a Riói Karnevál, ahol a díszes kocsikon a szamba iskolák képviselői ropják a táncot káprázatos öltözékekben.

Ezután a mi karneváli jelmezeseink bemutatkozása következett.

Elsőnek egy nagyon csinos rendőr hölgy vezetett be egy bűnözőt. Márványné Eta és Szita Ferenc ötletes bemutatkozását nagy tapssal fogadtuk. A rend őre is vigyázott nyugalmunkra, Békefi László személyében. Kerecsényiné Erzsike óvodás jelmezben még egy dallal is szórakoztatott bennünket. Vörös démon megjelenése mindenkit meglepett és még egy viccel is megnevettette klubtársait Csontákné Vera. Tündérországból eljött közénk egy jó tündér, a Kék tündér, Kleinné Erika nagyon szép jelmezét mindenki megcsodálta. Végezetül a klubunk „rokkant kara” nevetetett meg bennünket ismét. Köszönjük minden kedves klubtársunknak, hogy vidámmá tették a farsangunkat.

 A farsangi felvonulást a tombolázás követte Tóthné Pannika, Csontok Ferenc és Békei László közreműködésével.

Közben a zenész is megérkezett és elkezdődhetett vidám mulatozás, a tánc most már fiatalosan, jó kedvűen.

 

        Sarkadi Sándor: Farsang (vers részlet)

               Fruskák, Zsuzskák, Dorottyák,

               Járják a bolondját.

               Dínomdánom, vigalom,

               Nincs a táncra tilalom!

Erica

  
Képek> >>

 

 

  Az egészséges táplálkozás. Dékán Péter előadása.

                          2017. február 14.

 

      Valentin nap alkalmával mi ma az egészségünkkel törődtünk szeretettel. Dékán Péter vendégünk készített nekünk nagyon ügyes konyhai főzőedények segítségével finom, egyszerű, tápláló étket és italt.

De, jó szokásunk szerint Edit elnök asszony köszöntött mindnyájunkat és énekeltünk: Megismerni a kondást és az Édesanyám, édesanyám, csak az a kérésem kezdetű dalokat. Ma pár percet tornáztunk is Hodossy Gábor vezetésével, ami egyre jobban esik, és már jól beépül programunkba.

 

Dékán Péter az Életmód Nyugdíjas Klub vezetője vállalta a mai napra, hogy meglátogat bennünket és átadja ismereteit, személyes tapasztalatait az egészséges táplálkozás szerteágazó lehetőségeiből kiragadva egy kis részletet. Egy indukciós főzőlappal ismertetett meg bennünket, majd egy többfunkciós turmixgéppel, no, nem, mint árubemutató, hanem ez új technológiával készíthető tápláló, egészséges ételek oldaláról világítva meg a kérdést. Az indukciós főzőlap minden jó tulajdonságáról hallottunk, időt, energiát takaríthatunk meg használatával, és végül kóstolhattuk a főzőlapon egy hozzá illő serpenyőben készített finomságot: kakukkfűvel, sóval ízesített csirkemell csíkokat és almakarikákat alig zsiradékon párolva/pirítva. E falatkák után ananász-, banán- és céklaturmixokat ízlelhettünk. Amíg készültek a finomságok, sokat mesélt a tej- tejtermékek használatáról/pótlásáról (pl. kókusztej, szójatej…).

Hasznos felvilágosító előadását köszönjük Dékán PéternekDékán Péter az Életmód Nyugdíjas Klub vezetője vállalta a mai napra, hogy meglátogat bennünket és átadja ismereteit, személyes tapasztalatait az egészséges táplálkozás szerteágazó lehetőségeiből kiragadva egy kis részletet. Egy indukciós főzőlappal ismertetett meg bennünket, majd egy többfunkciós turmixgéppel, no, nem, mint árubemutató, hanem ez új technológiával készíthető tápláló, egészséges ételek oldaláról világítva meg a kérdést. Az indukciós főzőlap minden jó tulajdonságáról hallottunk, időt, energiát takaríthatunk meg használatával, és végül kóstolhattuk a főzőlapon egy hozzá illő serpenyőben készített finomságot: kakukkfűvel, sóval ízesített csirkemell csíkokat és almakarikákat alig zsiradékon párolva/pirítva. E falatkák után ananász-, banán- és céklaturmixokat ízlelhettünk. Amíg készültek a finomságok, sokat mesélt a tej- tejtermékek használatáról/pótlásáról (pl. kókusztej, szójatej…).

Hasznos felvilágosító előadását köszönjük Dékán Péternek

Erica

Képek> >>

 

    Asztalos István tanár Úr irodalmi előadása.

                       2017. február 21.

 

    Délután a szokásos időben találkoztunk a klubban.  Edit elnök asszony köszöntötte a megjelenteket, majd bevezetésül két éneket énekeltünk. Aktuális témáink megbeszélése alatt meg is érkezett kedves vendégünk, Asztalos tanár úr. Asztalos István tanár Urat mindig szívesen látjuk, várjuk klubunkba, nagyon tetszetőek előadásai, fantasztikus előadását imádjuk hallgatni. Ez látszott is a mai programon résztvevők létszámán is, sokan voltunk. Szokásától eltérően ma nem irodalmi témájú volt előadása, inkább a művészetekről szólt.

      A mai előadásában a művészeten belül mutatta meg a fejlődést az őskőkorszaktól napjainkig a tanár úr. Ehhez két témát választott, a lovakat és az aktot. Az őskőkor leglátványosabb emlékei a barlangrajzok. Legismertebb az Altamíra és a Lascaux barlangok falain található rajzok. A franciaországi Lascaux-barlag több mint 15-17 ezer éves barlangrajzokat rejt, ami napjainkban már nem látogatható. bbbbEzek közül a vadló dinamikus megformált képével kezdte a tanár úr a vetítést. A lovak a szobrászoknak is kedvelt témája volt. Híres művészek alkotásain keresztül ismerhettük meg a tökéletes megformálását és fejlődését a ló ábrázolásnak. Láthattuk Leonardo da Vinci 24 cm-es bronz szobrocskáját, majd érdekes történetet hallhattunk a "Nagy ló", ill. kortársai által "Kolosszus"-nak nevezett lovas szobráról. Lodovico Sforza megrendelésére tervezte Leonardo ezt a szobrot, amelyen 15 évig dolgozott, de csak a 7 m.magas agyagmodel készűlt el, mivel nagysága miatt bronzból nem lehetett kivitelezni. Az agyag model is elpusztult, mivel a gascogne-i íjászok céltáblának használták és szétlőtték. Megcsodálhattuk Diego Velazquez "Bréda átadása" festményét,ahol a tökéletes, felülmúlhatatlan ábrázolásról beszélt a tanár úr. A tökéletes megformálás után az új út keresése vezetett tovább, így alkotta meg Franz Marz "Kék ló" ill. ill. Pabló Picasso modern festményét, amiről a művész így nyilatkozott: "A bika nem a fasizmus, hanem a brutalitás és sötétség .....a ló képviseli a népet".Pablo Picasso spanyol-francia festőművész 1937-ben elkészítette a Guernica című hatalmas vásznát, melyet a párizsi világkiállítás spanyol pavilonjában helyeztek el, majd vándorkiállításra indult a világban. Modern művészeti stílust mutat be e festmény a háború borzalmairól. A festő a XX. sz. borzalmáról beszél. Az üvöltő, sikoltó ló is a rettenetről, a borzalomról tanúskodik. De Picasso női aktcsoport művét is láthattuk.

Az aktok bemutatását a tanár úr egy a női szoborral kezdte. Ez a mű a nő szerepét fejezte ki a család fenntartásban a női idomok hangsulyozásával, majd a festményeken és szobrokon a női és férfi aktok váltották egymást.

A willendorfi Vénusz: egy 11,1 cm-es, női alakot formázó szobrocska, 1908-ban bukkant rá Szombathy József régész alsó-ausztriában. A szobrocska a nem hasonlítás alakja. Arc nélküli, kar-láb nélküli, csak a mell, a széles csípő és ágyék a kidolgozottak, melyek a gyermekáldást, a termékenységet fejezik ki.

A Milói Vénuszról: A méloszi Aphrodité görög szobor, amelyet az égei-tengeri Mílosz szigetén 1820-ban találtak; az egyik leghíresebb ókori szobor. Ma Párizsban, a Louvre-ban őrzik. Aphroditét ábrázolja, akit a rómaiak Venusszal azonosítottak.

Michelangelo Dávid szobra: 1501 és 1504 között készült Firenzében ez a tökéletes férfialakot ábrázoló szobor, s egyike a világ legismertebb képzőművészeti alkotásainak. Egy bibliai alakot, Dávidot ábrázolja Góliáttal vívott küzdelme idején.

Peter Paul Rubens festményei: a festőre jellemzőek a nagy női testű ábrázoláso

Lucian Freud: német festőművész nem szép, hanem egyenesen rút alakjait ábrázoló műveiről is hallhattunk (érdekesség, hogy az angol királynő is modellt ült Freudnak).

És kicsit mulatságos alkotások: Mona Lisa lufiból, Mr. Bind mint Mona Lisa, mind, mind belefértek az előadásba. A művészet nagy kalandjait láttuk, a hasonlóság után a nem-hasonlóságra törekedve az ábrázolásban.

A színes, hangulatos, élvezetes előadását nagyon köszönjük Asztalos tanár Úrnak.

Erica

 

Képek> >>

 

       Születés és névnaposok köszöntése.

                           2017. február 28

 

A féléves programunkban tervezettek szerint a mai napra születés- és névnaposok köszöntésére jöttünk össze. Kedves háziasszonyaink, no és az ünnepeltek szépen terített asztalokkal vártak bennünket. Finom uzsonnás- és süteményes tálak és egy kis innivaló is akadt az asztalokon.

Nem voltunk túl sokan, még az ünnepeltek közt is többeket az influenza, vagy más betegség gyötört. Edit elnök asszonyunk üdvözlő szavai után az aktuális ügyek megbeszélésével nyitotta meg a foglalkozást, és hamarosan Dócziné Jolika - aki nagy odafigyeléssel tartja nyílván az ünnepelteket – sorolta máris a január- és február hónapban született klubtársakat..
.

. Elsőként mindjárt férjét, Dóczi Istvánt, aki január 1-én született, majd a többi ünneplőt: Hodossy Gábor, Takács Sándorné, Horváth Magdolna, Csonták Ferencné, Rozs Gyuláné, Vastag Tiborné és Békefi László, valamint Varga László, Dulovics Mihályné, Csukás Károly, Bucs Jenőné, Nagy Sándorné, Balla Sándorné, Czimondor Szilveszter és Szabó Ferenc klubtársakat. Jolika verssel köszöntötte az ünnepelteket, mi pedig közösen elénekeltük a születésnapi dalt.

A következőkben a két hónap névnaposait sorolta Jolika: Vera, Ágnes, Antal és Ági nevű klubtársainkat, így Csontákné Vera, Grasekné Vera, Ábrányiné Vera, Tóth Ágnes, Schwalm Antal és Honti Lászlóné következtek a köszöntésben. Az üdvözlő versike után nekik a vidám névnapi énekünket énekeltük közösen.

Ma Dulovics Mihályné Ilike klubtársunk a 80. születésnapját ünnepelte, Ő külön pezsgővel kínált mindnyájunkat és koccintottunk Vele jó egészséget kívánva Ilikének.

A további együttlétet, s a klubfoglalkozást a kis eszem-iszom melletti beszélgetések tették emlékezetessé.

Vera és Marika háziasszonyainknak és a többi segítő klubtársnak is köszönjük munkájukat, hogy jól érezhettük magunkat e mai ünnepen is.

Erica

Képek> >>